pátek 31. března 2017

SYMBOLY VELIKONOC


O Velikonocích se zdobí domácnosti symboly jarní přírody: zelenými větvičkami, kočičkami, petrklíči i jinými rozkvetlými květinami.
Na stole bývá upečený beránek, mazanec, ošatka či mísa s barvenými vajíčky i kraslicemi, které se také zavěšují na větvičky.


Sladkosti mají podobu vajíček, slepic, kohoutů, beránků a jiných mláďat rodících se na jaře.




Vejce je hlavním symbolem Velikonoc. Od pradávna bylo vnímáno jako znamení života a mělo svou úlohu v magických obřadech plodnosti.
Dnes v obchodech koupíte vajíčka z čokolády, perníku, cukrové hmoty a pro dekoraci keramická, porcelánová, dřevěná ...
***
 Lenka včelka Vám nabízí tyto trvanlivé perníčky. Nejsou určené k jídlu, ale na dekoraci a vydrží spoustu let. Pokud máte zájem neváhejte, protože jsou v omezeném množství.
Stačí, když mi napíšete email: lenkavcelka@centrum.cz




 Andělíček s ratolestí - dekorativní perník



Oslavy velikonočních svátků jsou výsledkem staletého vývoje. Silná tradice keltských, germánských či staroslovanských rituálů, oslavujících příchod jara, slunce a tepla, se mísila s křesťanskými představami a obřady. Křesťanství bylo u nás přijato v 9. století ( po misii Cyrila a Metoděje) a ještě dlouho trvalo, než se rozšířilo z panovnického dvora mezi venkovský lid. Proto ve středověku dlouho přetrvávaly ozvěny pohanských obřadů jako omývání a polévání vodou, šlehání zelenými ratolestmi či zapalování ohňů. Příkladem jsou oblíbené rozkvetlé proutky jívy s kočičkami. Církvi se nikdy nepodařilo vymýtit pověrečné představy o jejich magické síle, časem je však lidé začali nosit do kostela k posvěcení.

***


Velikonoce jsou největší svátky křesťanů a vrchol církevního liturgického roku.
Připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání.
Představují symbol znovuzrozeného života a naděje.