Vyrobit domácí jogurt zvládne úplně každý. A proč to vlastně dělat, když si můžeme jogurt koupit už hotový v prodejně ? Důvodů může být hned několik.
- vyrobíme si kvalitní bioaktivní jogurt s naprosto jasným složením ( bez konzervantů, umělých sladidel, zahušťovadel a dalších "éčkových dobrot" )
- ušetříme životní prostředí ( nejsou potřeba plastové kelímky )
- úspora financí – výroba domácího jogurtu je levnější
- ale především, je to zábava a z každé várky jogurtu máme radost, jak se skvěle povedla
K výrobě používám jogurtovač, ale lze to i bez něj. Četla jsem např. na pekáči na topení, v troubě, v peřinách. Jogurtovače stojí 500,- až 800,- a pokud máte malé děti a nebo vy samy máte velkou spotřebu jogurtů, určitě se vám prvotní investice brzy vrátí.
Budeme potřebovat :
~ 1 l plnotučného mléka
~ 1 bílý jogurt s živou kulturou ( Hollandia nebo jihočeský tradiční ve skleničce )
~ 3 lžíce sušeného mléka na zahuštění (není nutné, pokud vám nevadí řidší jogurt)
Veškeré nádobí, které přijde do kontaktu s naočkovaným mlékem omyjeme vroucí vodou a nebo vyvaříme. Jogurtové bakterie jsou vybíravé a mají rády čisté prostředí.
Do hrnce nalijeme mléko a zahřejeme zhruba na 80 st. "Od oka" bez teploměru to poznáme tak, že ve chvíli, kdy z něj začne stoupat pára je vhodné stáhnou hrnec z vařiče. Poté mléko zchladíme ve vodní lázni na 30 - 40 st. Teplota mléka nesmí být vyšší jinak zničíme jogurtovou kulturu. Odhadem, mléko musí být teplé, ale nesmí nás hřát. V tuto chvíli mléko tzv. naočkujeme. Vmícháme metličkou bílý jogurt a v trošce mléka rozmíchané sušené mléko.
Směs nalijeme do předehřátých skleniček a dáme do jogurtovače na 6 až 8 hodin. Čím déle, tím je jogurt kyselejší. Skleničky s jogurtem dáme do ledničky a jogurt ještě zhoustne. V chladu baktérie ještě chvíli pracují.
Zkoušela jsem mléko nezahřívat na 80 st., ale jenom na 40 st. a rovnou vmíchat jogurt. Jogurty se také povedly. V jogurtovači lze udělat i acidofilní mléko.
Hotový jogurt můžete osladit třtinovým cukrem, ovocem, Grankem, čokoládou, marmeládou, müsli, lupínky, piškoty atd.
Bílé jogurty navíc mohou nahradit tučné majonézy, můžete je používat do salátů, marinád a podobně. Stejně tak mohou bílé jogurty nahradit i kysanou smetanu.
Z netu : Britové zakázali reklamu na Actimel
zde
JOGURTOVÉ SUŠENKY S BYLINKAMI
200 g hladké mouky
100 g másla nebo Hery
200 ml bílého jogurtu
hrst provensálského koření či jiných bylinek
Těsto necháme 30 min odpočinout v lednici. Po rozválení rádýlkem a nebo formičkami vykrajujeme různé tvary. Klademe na plech s pečícím papírem. Potřeme vajíčkem a posypeme hrubou solí. Pečeme cca 15 min.
Já je pekla déle a byly křupavější. To těsta jsem přidala více mouky. Zdálo se mi lepivé.
Zdroj receptu je
zde. Helenko, děkuji za dobré a zdravé sušenky. :-)