................................................. Pokud budete mít zájem o některý výrobek, můžete mi napsat na e- mail: lenkavcelka@centrum.cz ...............................................

neděle 24. listopadu 2013

STOJÍCÍ ANDĚLKA a SV. KATEŘINA


Přeji pěknou neděli,

Štědrý den tu máme přesně za měsíc a mnozí z nás už přemýšlí o výzdobě a čím potěšit své nejbližší.
Lidé ctící tradici upřednostňují kombinaci červené a zelené.
Červená symbolizuje lásku a teplo, obecně je vyjádřením barvy krve, která byla prolita pro lásku k Bohu. Zelená v tomto kontextu představuje naději.
 

Stojící andělka je ihned k prodeji, můžete si o ní napsat.


Než nastanou vánoční svátky, čeká nás jedno z nejmagičtějších období v roce, jenž mělo pro naše předky obrovský význam. Adventní čas je dobou temnoty, ale také naděje – zlé čarodějnice a nepřejícné síly teď mají největší moc a je potřeba se před nimi chránit, zároveň je to však čas jako stvořený pro věštění a čarování! 

Čarodějné předvánoční období  ve skutečnosti začíná již o něco dřív, a to svátkem svaté Kateřiny, které je zasvěcený 25. listopad.

Historická Kateřina byla světicí, která musela zemřít kvůli tomu, že odmítla pojmout za muže bezbožného římského císaře a raději se nechala mučit, než by se měla vzdát své čistoty a panenství. Možná nevíte, že toto populární jméno v překladu znamená „čistá“. 

V lidovém roce byl den svaté Kateřiny časem rozloučení se zábavou na dlouhé čtyři adventní týdny. Konávaly se proto tancovačky, které se však tak trochu lišily od těch ostatních během roku. Výsadní právo měly v tento den ženy – jenom ony samy vybíraly, co jim muzikanti zahrají a se kterým z mládenců si zatančí! 
Podle staré pověry bylo v tento den zapovězeno pracovat se vším, co mělo kolo – nesměla se tedy třeba mlít mouka, jezdit s povozem ani příst na kolovratu, protože by to přineslo neštěstí. Proč právě kolo? Podle legendy byla totiž svatá Kateřina mučena právě na kole – ale ochránila ji Boží síla a nešťastné kolo se, ač bylo pevné, samo rozpadlo.

Kateřina otevírá temné a tajemné období , kdy jsou noci nejdelší, dny nejkratší a čarodějné síly mají obrovskou moc.
 Po světě se pohybují nečisté síly, které ohrožují lidi a je potřeba se před nimi chránit. Silná ochranná moc je přisuzována česneku – na svatou Kateřinu proto bylo zvykem malovat na dveře stroužkem česneku kříž a tato magická plodina se přidávala v hojném množství i do jídla na ochranu před zlými sílami. 
                                                           ( zdroj. internet )

 modrá sada byla na přání


Dodatečně děkuji všem za předešlé komentáře.
O kafemašinku jsem už Ježíška poprosila :-)

Hezkou neděli a pa páááá.
Lenka

14 komentářů:

 1. Leni, tvořeníčko skvělé jako vždy a moc děkuji za poučné čtení o Kateřině!!! Přeji krásný večer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitu, díky na návštěvu. Máme doma Kateřinu, takže jsem si o tomto jménu něco vyhledala na netu a pár informací písla na blog. I Tobě přeju pěkný večer.

   Vymazat
 2. Leničko, děkuji za poučení a potěchu oka!
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
 3. To je zas nádhera, Leni. Hezky se chystáš na svátky. Vlastně nejen sebe, ale těšíš svými výrobky spousty lidí.
  Co se týče svaté Kateřiny, taky přidám nějaké info. Křesťanská církev jich má v kalendáři hned několik. A zrovna ta, o které píšeš, je popsána v jednom literárním díle a byla vymyšlena. Předlohou jí byla filozofka Hypatia z Alexandrie, proto i tato Kateřina je označována přízviskem Alexandrijská. K ní se modlil i Karel IV., když mu šlo o život, údajně jej zachránila. Hypatie zůstala pohankou, Kateřina zemřela poté, co jí usekli hlavu. Kdysi jsme to probírali na vysoké, tak teď dělám chytrou:-) Do té doby by mě ani nenapadlo, že je to tak složité.

  OdpovědětVymazat
 4. ahoj Leni,
  moc pěkné povídání. Andělka je moc hezká a ty tvoje hnědé oříšky taky. Já teda letos budu mít červeno bílé, opět.
  krásný den ti přeju
  Majka

  OdpovědětVymazat
 5. Moc krásné výrobky, andělka je úplně nej :)

  OdpovědětVymazat
 6. Leni to je krása :o) Nevím co chválit víc ♥♥
  A děkuju za krásné povídání :o) Měj se moc krásně.Martina

  OdpovědětVymazat
 7. So lovely!
  Greetings from Finland!
  Ulla's Quilt World
  Hugs, Ulla

  OdpovědětVymazat
 8. Nádherné tvořeníčko, andělka je překrásná.

  OdpovědětVymazat
 9. Ma quanto brava sei? Il tuo blog è meraviglioso!!! Complimenti. Serena.

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý večer Lenko :-) Na stránečkách můžu oči nechat,líbí se mi moc a snad poprvé jsem viděla něco šitého s "nádechem do modrých třešní", mám teď na mysli tu soupravu-zástěrku,chňapky a pravděpodobně nějaká dečka či menší štola.Ten motiv třešní je přímo na látce? Nebo je to malované? Motiv modrých třešní je můj oblíbený :-) začala jsem si "sbírat" porcelán,zdaleka nemám všechno,ale radost mám z každé maličkosti :-)Proto mě tak zaujala i ta souprava,zatím jsem nenašla nikde látku s tímto motivem.Myslíte,že bych si mohla soupravu u vás objednat?Popřípadě mi prosím napište na můj email-tetkapernikarka@seznam.cz- Děkuji za odpověď.Alena

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře a návštěvu blogu. ♥♥♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...